TNG - FIFA

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

    Vezi aici lotul cu care Dinamo abordează Liga Campionilor

    .c i o c o l a t e
    .c i o c o l a t e
    Moderator
    Moderator


    Mesaje : 1030
    Data de inscriere : 07/09/2010
    Varsta : 29
    Localizare : Undeva in BlocNotes !

    Vezi aici lotul cu care Dinamo abordează Liga Campionilor Empty Vezi aici lotul cu care Dinamo abordează Liga Campionilor

    Mesaj Scris de .c i o c o l a t e Joi Sept 09, 2010 1:53 am

    Managerul general al grupării de volei feminin Dinamo, Marian Ştefan, a declarat, miercuri, că echipa sa va trebui să se acomodeze cu Liga Campionilor, în primul an în care va participa în această competiţie, apoi va putea să se organizeze mai bine pentru a spera să ajungă şi în fazele superioare.

    "În ultimii ani, noi am rămas cu Challenge Cup şi cu CEV Cup, iar alţii sunt cu Liga Campionilor. După ce ne vom acomoda, sunt sigur că ne vom organiza şi noi altfel pentru a ne duce cât mai sus în această competiţie. Ca să ne pregătim pentru Liga Campionilor vom pleca vineri în Turcia, unde vom disputa meciuri amicale cu cele trei echipen din Turcia care vor participa în această competiţie, VGS Turk Telekom, Fenerbahce şi Eczacibaşi. Poate aşa vom mai învăţa şi noi ce înseamnă organizare, la fel cum alţii învăţau de la noi, pe vremea când eu eram la RATB, iar acea echipă era pe locurile 4-5 din Europa", a spus oficialul dinamovist.

    Marian Ştefan a afirmat că adversarii pe care Dinamo îi va întâlni în grupa E a Ligii Campionilor sunt foarte puternici. "Ar trebui să fim realişti. Avem adversare în grupă trei echipe extrem de puternice. E această echipă din Baku şi cunoscându-i preşedintele am realizat că au un buget fără limită. Numai până acum au cheltuit 6-7 milioane de euro ca să-şi formeze o formaţie puternică, iar după părerea mea e una dintre favoritele la câştigarea Ligii Campionilor. Vom mai întâlni echipa italiană Pesaro, a cărei jucătoare nu le cunoaştem încă, dar totuşi, a câştigat campionatul Italiei, clasându-se în faţa unor echipe foarte puternice. De asemenea, formaţia Bielsko-Biala este campioana Poloniei, cu un nivel foarte ridicat de joc, care are jucătoare de top din Europa. Chiar dacă s-a schimbat sistemul competiţiei şi ne va fi foarte greu să ne calificăm mai departe, sperăm să facem o figură frumoasă în această competiţie", a adăugat Marian Ştefan.

    Managerul general al echipei de volei feminin Dinamo a precizat că şi în campionatul intern, sezonul 2010-2011 va fi unul dificil, chiar dacă formaţia sa este principala favorită la câştigarea titlului: "Vom avea un an foarte dificil, mai ales prin faptul că echipa Metal Galaţi s-a desfiinţat, iar noi vom fi favoriţi la câştigarea titlului de campioană. Nu vom mai avea niciun motiv să nu câştigăm campionatul".

    Căpitanul echipei Dinamo, centrul Alida Marcovici, a declarat că îşi doreşte ca echipa sa să aibă o evoluţie cât mai bună în Liga Campionilor. "Eu am mai evoluat în Liga Campionilor acum doi ani cu Metal Galaţi. Este o competiţie puternică în care sperăm să facem o figură frumoasă, având în vedere că nu ai posibilitatea să ajungi în fiecare an acolo", a spus Marcovici.

    De asemenea, ridicătoarea Daniela Mincă(foto stânga) a precizat că vrea să contribuie cât mai mult la performanţele echipei Dinamo din acest sezon: "Mă bucur foarte mult că am reuşit să mă alătur din nou acestei echipe. Sper din tot sufletul să contribui la succesele lui Dinamo din acest campionat şi din Liga Campionilor. Această competiţie europeană este şi pentru mine o premieră, pentru că nu am participat niciodată în Liga Campionilor.

    Formaţia Dinamo va evolua în sezonul 2010-2011 al Ligii Campionilor în grupa E, alături de formaţiile Rabita Baku (Azerbaijan), Scavolini Pesaro (Italia) şi Bielsko-Biala (Polonia). Partidele vor începe să se dispute la sfârşitul lunii noiembrie, terminându-se la data de 11 ianuarie anul viitor. Dinamo îşi va disputa meciurile de pe teren propriu din Liga Campionilor la Sala Polivalentă din Bucureşti.

    Lotul cu care Dinamo va evolua în Liga Campionilor şi în noul sezon al campionatului intern este format din Daniela Mincă (ridicătoare), Diana Cărbuneanu (ridicătoare), Lucia Hatinova (centru), Alida Marcovici (centru), Ana-Maria Ştefan (secund), Irina Radu (universal), Jovana Vescovici (secund), Bianca Oancea (secund), Kato Rie (libero), Radostina Chiţigoi (universal), Anca Lică (secund) şi Liana Smarandache (centru).

    Banca tehnică va fi ocupată de antrenorii Adrian Radu (principal) şi Alex Bradea (secund), iar manager general este Marian Ştefan.

      Data/ora curentă este: Vin Mai 10, 2024 12:16 am