TNG - FIFA

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

    Piţ: "E un proiect important aici la 'U' Cluj"

    .c i o c o l a t e
    .c i o c o l a t e
    Moderator
    Moderator


    Mesaje : 1030
    Data de inscriere : 07/09/2010
    Varsta : 29
    Localizare : Undeva in BlocNotes !

    Piţ: "E un proiect important aici la 'U' Cluj" Empty Piţ: "E un proiect important aici la 'U' Cluj"

    Mesaj Scris de .c i o c o l a t e Mier Sept 08, 2010 10:01 pm

    Noul jucător al Universităţii, Adrian Piţ, a declarat miercuri, la prezentarea sa oficială, că a primit mai multe oferte din Liga I, dar a preferat să vină la Cluj după o discuţie cu finanţatorul clubului, Florian Walter, informează MEDIAFAX.

    Piţ a spus că a refuzat şi varianta de a continua în Serie B din Italia pentru că dorea să revină în România. "E o mutare foarte bună şi un proiect important aici, la U. Am găsit oameni serioşi aici, de aceea am şi ales Universitatea, deşi aveam oferte şi de la alte cluburi din România. Nivelul fotbalului din România s-a ridicat foarte mult, am urmărit meciurile şi în perioada petrecută în Italia. Eu vreau să mă antrenez cât de bine pot şi sper că domnul Pană (n.r. - Marian Pană, antrenorul Universităţii ) să se poată baza pe mine. De-a lungul carierei am jucat şi al doilea vârf şi mijlocaş stânga sau dreapta. Joc unde e nevoie", a anunţat Piţ, la prezentarea sa oficială.

    Fotbalistul de 27 de ani, venit de la AS Roma, va purta numărul 14 pe tricou. "E data de naştere a unui prieten foarte bun de-al meu", a explicat alegerea fostul roman.

    Antrenorul Marian Pană s-a declarat mulţumit de lotul pe care-l are la dispoziţie după venirile lui Adrian Piţ şi Alex Păcurar. Deşi cu U se antrenează 28 de jucători, tehnicianul a spus că nu va mai renunţa la niciun fotbalist. "Sunt mulţumit că am la dispoziţie un nou jucător valoros, după ce acum o săptămână a venit şi Alex Păcurar. El are nevoie să reintre încet-încet în ritmul de joc, să se adapteze la echipă şi cu noii colegi", a spus Marian Pană.

    Tehnicianul a adăugat că jucătorii au trecut peste starea de euforie dată de succesul cu Dinamo Bucureşti şi este de părere că meciul cu Gloria Bistriţa, de vineri, va fi şi mai dificil. "Pentru mine e foarte important să câştig toate meciurile de acasă, pentru că în deplasare sigur vom mai obţine puncte. Jucătorii au înţeles faptul că meciul cu Gloria e foarte important şi sunt sigur că îl vor trata ca atare. Nu merg pe principiul că echipa câştigătoare nu se schimbă, deoarece şi într-o victorie nu joacă toţi fotbaliştii la fel de bine", a mai spus Marian Pană.

      Data/ora curentă este: Mar Mai 14, 2024 5:11 pm