TNG - FIFA

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

    Ţicleanu reclamă banca la Protecţia Consumatorului: "Vreau doar ce e al meu, nimic mai mult"

    .c i o c o l a t e
    .c i o c o l a t e
    Moderator
    Moderator


    Mesaje : 1030
    Data de inscriere : 07/09/2010
    Varsta : 29
    Localizare : Undeva in BlocNotes !

    Ţicleanu reclamă banca la Protecţia Consumatorului: "Vreau doar ce e al meu, nimic mai mult" Empty Ţicleanu reclamă banca la Protecţia Consumatorului: "Vreau doar ce e al meu, nimic mai mult"

    Mesaj Scris de .c i o c o l a t e Mier Sept 08, 2010 10:02 pm

    Fostul jucător al Craiovei Maxima şi antrenor al grupării din Bănie, Aurel Ţicleanu, se află într-o situaţie delicată. Şi asta pentru că, aşa cum am relatat zilele trecute, se numără printre cei 75 de oameni care au avut depozite la sucursala Braşov a Credit Europe Bank şi au rămas fără banii din cont, se pare (ancheta este încă în desfăşurare) din vina unor angajaţi ai instituţiei bancare. Chiar dacă nu a dorit să povestească despre ce sumă e vorba, Ţicleanu a precizat că a dorit să vorbească în public despre păţania sa pentru a vedea lumea ce se poate întâmpla în România. " Vreau să mă plâng de relaţia bancă-client, pe care eu o vedeam în alt fel. Banca ar trebui să respectete interesele clientului, să-i dea încredere şi să-l facă să-şi depună economiile la ea. N-am crezut niciodată că se poate întâmpla aşa ceva", a spus Aurel Ţicleanu, care a continuat: "Eu am avut încredere în această bancă, pe care am descoperit-o într-o zi, când eram cu treabă prin oraş şi am intrat să văd cum e şi mi-a plăcut. Nici nu am ştiut că s-a întâmplat acest scandal, până când, într-o zi, soţia mea a venit foarte supărată la un antrenament al meu pe când eram la Universitatea Craiova şi mi-a spus că a văzut totul la ştiri. Eu am crezut la început că a murit vreun membru al familiei când am văzut-o pe soţia mea aflată aproape de o criză de nervi, dar mi-a spus apoi ce a văzut la televizor".


    "Caz special"

    Ţicleanu a povestit apoi cum au decurs lucrurile în continuare: "Eu am încercat să negociez la început cu banca şi chiar am fost sunat de un fost patron al Universităţii Craiova, care m-a pus în legătură cu un reprezentant al băncii de la Bucureşti. M-am întâlnit apoi cu acel reprezentant, care mi-a dat cartea lui de vizită şi mi-a spus că-l pot suna la orice oră, pentru ca apoi să nu mai răspundă la telefon în weekend-ul următor. Am avut chiar o conveţie cu banca, să nu ieşim în presă şi să fiu tratat ca şi un client special. În timp nu m-am mai simţit aşa, nu am mai fost un caz special, ba dimpotrivă. Comportamentul unor oameni a fost cu totul altfel".

    Fostul internaţional a adăugat că pe parcursul negocierilor s-a lovit de tot felul de nereguli în sistemul de calculare al banilor care ar trebui recuperaţi: "Au fost trimişi doi inşi de la Bucureşti care să taie pe un istoric al conturilor incomplet cu date total eronate. Modalitatea de calcul a fost una total eronată. Chiar pe unele conturi eram scoşi noi datori. Nu se poate ca o bancă să nu aibă o arhivă a documentelor legate de operaţiunile pe un cont. Eu sunt sigur că directoarea avea o evidenţă paralelă a sumelor din conturile respective pentru că atunci când ceream informaţii primeam hârtii oficiale cu tot ce trebuie, inclusiv cu ştampila băncii şi semnătura. Deci cineva trebuia să ştie exact câţi bani sunt. Eu cred că ei ştiu care sunt sumele corecte".

    "Am recuperat 50% din sumă"

    Aurică Ţicleanu a precizat că în cazul lui a fost mai uşor să se extragă acei bani din cont. "La mine a fost mai uşor pentru a se face acest lucru pentru că eram plecat în străinătate un an de zile şi veneam doar o lună pe an acasă. Mi-e greu însă să cred cum au dispărut atâţia bani, din ce am înţeles o sumă totală de vreo 5 milioane de euro, deşi multe din conturi erau ale unor firme".

    Până acum Ţicleanu şi-a recuperat doar jumătate din banii pe care îi deţinea în conturile sale: "Am recuperat aseară, aproape 50% din suma pe care o am de luat. Nu pot să vă spun o sumă exactă şi nici să infirm informaţile apărute în presă. Pot spune că nu e vorba de acele sume exacte, dar nici departe nu sunt. Nu voi cere despăgubiri. Eu vreau doar ce e al meu şi nimic mai mult. Vreau banii mei munciţi 16 ani în străinătate. Am făcut o greşeală că am adus banii în România. Am crezut că avem speciaişti, oameni de încredere. Acum nu pot să-i acuz pe toţi pentru un singur caz".
    Craioveanul a mai precizat că "a expirat acel termen legal de 15 zile în care banca trebuia să-mi dea înapoi banii. Cei de la bancă au încercat apoi să obţină un nou termen limită, de încă 15 zile, spunând că nu sau concentrat pe cazul meu, apoi alte 15 zile, dar am refuzat".

    Aurel Ţicleanu a adăugat că pe lângă plângerile în civil şi penal făcute până acum împotriva băncii, va face şi o reclamaţie la Comisariatul Judeţean pentru Protecţia Consumatorului. De asemenea, fostul oficial al "Ştiinţei" a ţinut să tragă un semnal de alarmă ca alţi oameni să nu mai păţească acelaşi lucru ca şi el.

      Data/ora curentă este: Vin Mai 10, 2024 6:59 pm