TNG - FIFA

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

    Izbaşa revine după un an! Bellu: "S-a recuperat total"

    .c i o c o l a t e
    .c i o c o l a t e
    Moderator
    Moderator


    Mesaje : 1030
    Data de inscriere : 07/09/2010
    Varsta : 29
    Localizare : Undeva in BlocNotes !

    Izbaşa revine după un an! Bellu: "S-a recuperat total" Empty Izbaşa revine după un an! Bellu: "S-a recuperat total"

    Mesaj Scris de .c i o c o l a t e Joi Sept 09, 2010 1:45 am

    Antrenorul coordonator al lotului olimpic feminin, Octavian Bellu, a declarat, miercuri, că gimnasta Sandra Izbaşa, care se numără printre cele patru sportive ce vor reprezenta România la etapa de Cupă Mondială de la Gent, este recuperată total după accidentarea din 2009.

    "Sandra este bine fizic, nu se mai plânge de nimic şi participă la primul concurs de când am preluat noi echipa. A stat un an, a avut probleme serioase, dar acum e recuperată total. Trebuie însă să-şi recapete şi siguranţa, tupeul în concurs, atitudinea. Nu cred însă că se pune problema la Sandra Izbaşa de confirmare. Ea este deja campioană olimpică. Celelalte fete trebuie să confirme, iar cum nu au trecut nici trei luni de când am venit la echipă, pot spune că abia le cunoaştem", a spus Octavian Bellu.

    Gimnastele Sandra Izbaşa, Amelia Racea, Diana Chelaru şi Ana Porgras vor participa la finalul săptămânii la etapa de Cupă Mondială de la Gent (Belgia). Sandra Izbaşa revine în competiţiile internaţionale, după mai bine de un an de inactivitate, cauzată de operaţia la tendonul lui Ahile, care a ţinut-o departe de gimnastică. Pentru campioana olimpică la sol, participarea la Cupa Mondială de la Gent este prima ieşire internaţională după accidentarea din 2009, în luna aprilie ea concurând doar demonstrativ, la Internaţionalele României.

    Octavian Bellu s-a declarat mulţumit de faptul că nu au mai apărut probleme medicale în cadrul lotului în ultimele săptămâni. "Dacă vrem să vedem şi partea plină a paharului, aceasta este că toate fetele lucrează de 2-3 săptămâni. Nu mai sunt în pauză din cauza problemelor de sănătate, lucrează la diferite niveluri de potenţial, dar e bine că o fac. Mă interesează mai mult ce vor face peste doi ani, nu în prezent. Trebuie să vedem capacitatea lor de învăţare, de progres. La Campionatul Mondial vom încerca să le responsabilizăm pe toate fetele. Nu ştim în acest moment, nu le cunoaştem felul în care reacţionează la concursuri. Ce toane au, cum se spune! Trebuie să ştim dacă au emoţii, dacă se sperie, se motivează, cum reacţionează sub presiune. Toate fetele sunt extraordinare la antrenamente, dar şi sensibile, însă competiţia este cu totul altceva", a explicat coordonatorul lotului olimpic feminin.

    În privinţa formării echipei pentru Campionatele Mondiale din Olanda (16-24 octombrie, Rotterdam), Octavian Bellu a declarat: "Vor avea loc Campionatele Naţionale de la Reşiţa, apoi fetele vor participa la un triunghiular cu Germania şi Elveţia, după 20 septembrie, iar după aceste două competiţii, vom decide componenţa echipei".

    La Cupa Mondială de la Gent, care se va desfăşura sâmbătă şi duminică, cele patru gimnaste vor concura la următoarele aparate: Amelia Racea, la sărituri, paralele şi bârnă, Diana Chelaru, la sărituri şi sol, Ana Porgras, la paralele şi bârnă, iar Sandra Izbaşa, la sol.

    Cupa Mondială de la Gent se află la cea de-a V-a ediţie, calendarul din 2010 mai având programate etapele de la Ostrava (Cehia, 29 septembrie-1 octombrei), Osijek (Croaţia, 3-8 noiembrie), Stuttgart (Germania, 12-14 noiembrie) şi Glasgow (Marea Britanie, 18-21 noiembrie).

      Data/ora curentă este: Joi Mai 09, 2024 4:02 pm