Agonizant! Spania, eliminată de la CM de Serbia în ultimele 4 secunde!

Mesaje : 1030
    Data de inscriere : 07/09/2010
    Varsta : 29
    Localizare : Undeva in BlocNotes !

Agonizant! Spania, eliminată de la CM de Serbia în ultimele 4 secunde! Empty Agonizant! Spania, eliminată de la CM de Serbia în ultimele 4 secunde!

Mesaj Scris de .c i o c o l a t e Joi Sept 09, 2010 1:41 am

Naţionala de baschet masculin a Serbiei a eliminat, miercuri, în sferturile de finală, campioana mondială Spania, scor 92-89 (49-41), fiind prima echipă calificată în semifinalele Campionatului Mondial din Turcia.

Sârbii au dat lovitura la CM din Turcia, nu doar prin calificarea în semifinale, ci mai ales prin jocul entuziasmant, prin care au îngenuncheat campioana mondială en-titre.

Serbia a dominat meciul încă din start, conducând cu 23-13, pentru a avea o cădere în sfertul trei, când ibericii au reuşit să conducă de câteva ori, dar la diferenţe minore (62-63). Ultimul sfert a fost "incendiar", jucătorii lui Dusko Ivkovici reuşind să se detaşeze din nou, 74-66 şi 86-78, dar au plătit tribut relaxării din final, când Spania s-a apropiat la 86-84. Cu 90 de secunde înainte de expirarea timpului regulamentat, Keselj a dus scorul la 89-84 pentru Serbia, dar Marc Gasol a reuşit egalarea, 89-89, când mai erau doar 25 secunde. Fundaşul Milos Teodosici a marcat apoi miraculos de la 11 metri, aducând pe ultimul atac al Serbiei, cu 4 secunde înaintea finalului, victoria mult-visată, scor 92-89.

Serbia este prima echipă calificată în semifinale, celelalte urmând a se decide după duelurile din sferturi rămase: Turcia-Slovenia (miercuri seara), respectiv SUA-Rusia şi Lituania-Argentina (joi).